×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۳ مرداد - ۱۴۰۱  
true
true
جایگاه مردم در اندیشۀ سیاسی انقلاب

 در قرآن کریم و همچنین در روایات وارده از سوی معصومین(عهم) بر این نکته تأکید شده است که حکومت اسلامی، حکومتی است که تنها با رأی و خواست اکثریت مردم شکل می‌گیرد و بدون رأی و خواست اکثریت جامعه، حکومت اسلامی تحقق‌پذیر نیست. جایگاه انتخاب مردم در اندیشۀ سیاسی اسلام را ضمن دو نکته می‌توان توضیح داد:

حکومت و رهبری در اندیشۀ سیاسی: مسئولیت و نه امتیاز

بدین معنی که کسی که در تفکّر اسلامی، رهبری جامعه به او واگذار می‌شود مسئولیتی سنگین بر دوش او گذاشته شده است که باید در برابر خدا و مردم، در ازای حُسن اجرای این مسئولیت بزرگ پاسخگو باشد. خدای متعال در این‌باره می‌فرماید:

﴿ فَلَنَسْأَلَنَّ الَّذِينَ أُرْسِلَ إِلَيْهِمْ وَلَنَسْأَلَنَّ الْمُرْسَلِينَ ﴾[۱].

هم آنان را که فرستادگان را به سوی ایشان فرستادیم، و هم فرستادگانمان را مورد بازخواست و سؤال قرار خواهیم داد.

در قرآن کریم این مسئولیت، مسئولیت رهبری و اداره امور جامعه، مقرون و مشروط به خواست مردم دانسته شده است؛ بدین معنی که در صورت اِعراض مردم از رهبران الهی و عدم همکاری مردم با آنان، مسئولیتی متوجۀ رهبران الهی نیست. اگرچه رهبران الهی موظفند حکومت عدل و قسط را در جامعهݘ بشری پیاده کنند، شرط اجرای این حکومت عدل و قسط، همکاری و همدلی اکثریت جامعه با آنان است. در صورتی که اکثریت مردم از آنان رویگردان شوند و از اطاعت آنان و همکاری با آنان برای برپایی قسط و عدل خودداری کنند مسئولیتی متوجۀ رهبران الهی نخواهد بود و همین است معنای آیاتی که به این مضمون آمده است:

﴿ لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ ﴾[۲].

اکراهی در دین نیست، هدایت و گمراهی از یکدیگر شناخته شده‌اند.

﴿ أَنُلْزِمُكُمُوهَا وَأَنتُمْ لَهَا كَارِهُونَ ﴾[۳].

آیا شما را با الزام بر آن وادار کنیم، در حالی که مورد کراهت شماست.

﴿ وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِجَبَّارٍ ﴾[۴].

تو بر آنان مسلّط نیستی که با اجبار پیامت را به آنان بقبولانی.

﴿ وَلَوْ شَاء رَبُّكَ لآمَنَ مَن فِي الأَرْضِ كُلُّهُمْ جَمِيعًا أَفَأَنتَ تُكْرِهُ النَّاسَ حَتَّى يَكُونُواْ مُؤْمِنِينَ ﴾[۵].

اگر خدایت می‌خواست، همه مردم زمین را جملگی مؤمن می‌کرد، آیا تو (ای رسول) می‌خواهی مردم را با اکره و اجبار مؤمن سازی؟

و از حضرت امیرالمؤمنین(ع) روایت است که فرمود:

أَمَا وَ الَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ، لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِيَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَ مَا أَخَذَ اللّٰهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أن لا يُقَارُّوا عَلَى كِظَّةِ ظَالِمٍ وَ لَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَيْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا، وَ لَسَقَيْتُ آخِرَهَا بِكَأْسِ أَوَّلِهَا[۶].

همانا به آن‌کس که دانه را شکافت و مردم را آفرید سوگند، اگر نبود حضور حاضران و قیام حجت بر من به وجود یاوران، و این‌که خداوند از عالمان پیمان گرفته است که در برابر ستمگران و محرومیت ستمدیدگان آرام ننشینند، هر آیینه افسار مرکب خلافت را به پشتش می‌افکندم، و از همان جام آغازین به او می‌نوشانیدم.

در این گفتار، به صراحت به دو مطلب بالا _  یعنی مسئولیت محسوب شدن‏ حکومت و ولایت از یک‌سو و وابسته بودن این مسئولیت به حضور مردم در صحنه و حمایت و یاوری از رهبران الهی از سوی دیگر_  اشاره شده است؛ بنابراین، خواست مردم، شرط اصلی این مسئولیت است و بر همین مبناست که حکومت اسلامی، متّکی بر آرای مردم و مستند به خواست و حمایت مردم است. البته مردم نیز در انتخاب و خواست خود مسئولند ﴿فَلَنَسْأَلَنَّ الَّذِينَ أُرْسِلَ إِلَيْهِمْ﴾  مردم مسئولیت دارند که راه درست را برگزینند و رهبر الهی را انتخاب کنند. همان‌گونه که رهبران الهی در برابر مردم مسئولند، مردم نیز در برابر رهبران الهی مسئولیت دارند؛ مردم مسئولند از رهبران الهی حمایت کنند و آنان را مطیع و پیرو باشند. بدین ترتیب، مردم، اساس موجودیّت و خدا، اساس مشروعیّت است.

در فلسفۀ سیاسی انقلاب، مردم، اساس موجودیّت انقلاب و حکومت اسلامی‌اند و برپایی و موجودیّت انقلاب اسلامی و نیز حکومت آن، بر مبنای خواست و ارادۀ مردم است. از سوی دیگر، مشروعیّت انقلاب و حکومت اسلامی، مستند به فرمان خدا و اذن اوست؛ زیرا حکومت و قدرت و صلاحیّت امر و نهی، تنها در اختیار اوست. خدای متعال می‌فرماید:

﴿لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ﴾[۷].

آفرینش و دستور دادن تنها در اختیار خدای متعال است.

مردمی بودن موجودیّت و خدایی بودن مشروعیّت، نه تنها اصلی است که در قرآن کریم و سایر منابع اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است، از نظر عقلی نیز مناسب‌ترین مبنایی است که برای حکومت و قدرت در جامعه می‌توان تصوّر کرد. حکومتی که بخواهد با عدل و قسط رفتار کند و مردم را به سوی فضیلت و نیکی رهبری کند باید بر مبنای خواست و ارادهݘ مردم برپا شود؛ حکومتی که از حمایت تودۀ مردم برخوردار نباشد، به هیچ‌وجه نمی‌تواند از عهدۀ برپایی قسط و عدل در جامعه برآید. ادارۀ جامعه بر مبنای قسط و عدل تنها در صورتی امکان‏پذیر است که حکومت، از پشتیبانی و حمایت عامّۀ مردم برخوردار باشد.

مشروعیّت حکومت و قدرت نیز نمی‌تواند از منبعی جز خدای متعال ریشه بگیرد؛ زیرا حکومت و قدرت، محصول اراده و اختیار مردم است و هر انتخاب و اختیاری که بخواهد بر مبنای عدل و قسط صورت گیرد، نیازمند معیاری _ قبل از انتخاب _  است که عدل‏سنج و خطاناپذیر باشد تا بر مبنای آن بتوان راه عدل را انتخاب کرد و آنچه را حق و صواب است، برگزید. تنها معیار خطاناپذیر عدل محوری که می‌تواند آدمی را در انتخاب بهتر و عادلانه راهنمایی کند، خدای متعال است؛ زیرا اوست تنها منبعی که بر بهترین آگاه و از خطا مصون است. به همین دلیل، تنها منبعی است که دارای صلاحیّت معیار بودن برای انتخاب است. هر معیار دیگری که منتهی به خدای متعال و به او مستند نباشد، خطابردار است و خود، به معیاری نیازمند است که خطای او را تصحیح کند.

خدای متعال به دلیل آنکه آفرینندۀ انسان‌ها و سایر مخلوقات است و به دلیل اینکه بر آنچه خیر و پاکی و نیکی و خوبی است، بیش از همگان آگاه است، و نیز به دلیل اینکه خطا و لغزش از ساحتش به دور است، مهمترین و تنها معیاری است که می‌توان در انتخاب بهترین‌ها از او مدد گرفت و به او استناد جست. به همین دلیل، اساس و پایۀ مشروعیّت هر انتخابی، رضای خدا و اذن و دستور اوست. انقلاب و حکومت اسلامی از یک‌سو در موجودیّتش، به آراء و اراده مردم متّکی است و از سوی دیگر در مشروعیّت و حقانیّت خود به اذن و نصب الهی استناد دارد.

[۱]. سورۀ اعراف: ۶٫

[۲]. سورۀ بقره: ۲۵۶٫

[۳]. سورۀ هود: ۲۸٫

[۴]. سورۀ ق: ۴۵٫

[۵]. سورۀ یونس: ۹۹٫

[۶]. نهج‌البلاغه، خطبۀ۳، خطبۀ شقشقیه.

[۷]. سورۀ اعراف: ۵۴٫

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.