×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۴ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
معرفی کتاب «سنن التطور الاجتماعی فی القرآن»

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که وحی الهی به آن پرداخته، بیان قوانین و سنت‌های حاکم بر جامعهانسانی از لحظهپیدایش آن تا فرجام حتمی آن است. سنت‌هایی که درک درست آنها راه را پیش روی انسان روشن می‌سازد و به او قدرت می‌دهد که با آگاهی و هوشیاری کامل نسبت به حقایق و واقعیت‌های جهان گام بردارد و سرنوشتش را بی تکرار اشتباهات گذشتگان، بسازد. در این میان درک و دریافت این سنت‌ها برای جامعهمؤمنین معاصر که بیش از همیشهتاریخ به فهم قرآن نیازمند است، ضرورتی ویژه می‌یابد.

«سنن التطور الإجتماعي في القرآن الکريم» یا «سنت‌های تحول اجتماعی در قرآن کریم» گزارشی مختصر از مهم‌ترین سنت‌های تاریخی بیان شده در قرآن کریم است که معظم له در آن با نگاهی جامع و بیانی مختصر به تبیین این سنت‌ها می‌پردازد و از این رهگذر، روش درک تحولات تاریخی از دیدگاه قرآن را به دست می‌دهد.

این کتاب با محوریت قیام امام حسین(ع) نگاشته شده است و در آن به سنت‌هایی پرداخته می‌شود که با این حادثهعظیم تاریخی بیشتر در ارتباط است؛ ده سنتی که در پرتو آنها درک این پیچ حساس تاریخی آسان‌تر و همراه شدن با آن و عبرت گرفتن از آن ممکن می‌شود. این سنت‌ها عبارت‌اند از:

یک. سنت حق و عدالت؛          شش. سنت تبدیل و تغییر؛

دو. سنت استخلاف؛                 هفت. سنت امهال و أخذ؛

سه. سنت ابتلاء و اختبار؛         هشت. سنت استدراج؛

چهار. سنت استبدال؛                نه. سنت اعزاز و اذلال؛

پنج. سنت تداول؛                    ده. سنت انتظار.‏

این‌ سنت‌های به هم تنیده که وفای به عهد و نصرت ولی خدا محقق شدن یا نشدن آنها را برای یک امت تعیین می‌کند، همگی از آیات قرآن دریافت می‌شود و در کنار یکدیگر حیات امت اسلام در زمان امام حسین(ع) و پس از آن را تفسیر و سِرّ ساختن حیاتی سراسر سعادت را با استعانت از قرآن و درس گرفتن از عاشورا بیان می‌کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.